Друкарська справа в України пройшла декілька етапів розвитку. На сьогоднішній день українська поліграфія продовжує розвиватися та видозмінюватися.

В честь тридцятої річниці проголошення акту про Незалежність України ми підготували матеріал про друкарство на теренах нашої Батьківщини.

Зародження українського друкарства

Першою надрукованою українською книгою рахується «Осьмигласник», що був виданий староукраїнською мовою (з використанням кириличного шрифту). Можна виділити декілька цікавих фактів про це видання:

  • створення роботи датується 1491 роком.
  • Краків (Польша) – місто, де була видана праця;
  • Швайпольт Фіоль – ім’я друкаря книги;
  • «Розп’яття», «Часословець» – це роботи, які були видані автором в тому ж році староукраїнською мовою;

Меценатами, які сприяли створенню «Осьмигласника» є члени української православної громади, що проживали в Польщі.

Друкарство на теренах України

Існують свідчення про існування друкарні у Львові ще у 1460 році. Латиномовний документ, що зберігся у львівських архівах, ставить під сумнів персону Івана Федорова у якості українського першодрукаря.

Сам Іван Федоров – це людина, яка вивела друкарство на новий рівень:

  • “Апостол” і “Часослов” – найвідоміші його твори.
  • Він був змушений тікати від переслідувань з Москви до ВКЛ.
  • Переїхав до Львову, де жив на Підзамчі.
  • Після цього надрукував “Буквар”.
  • Став управителем Дерманського монастиря.

Друкарський спадок Федорова є скарбом, що вплинув на подальший стан друкарської справи.

Українська періодика

Наступним етапом розвитку друкарства є започаткування розвитку української періодики. «Kuryer Lwowski», «Gazzeta de Leopol» и «Gazeta Lwowska» – це видання, які виходили серійно. Україномовна газета “Зоря Галицька” проіснувала с 1848 до 1857 року.

Крім того, на сході сучасної України на початку 19 століття з’явилась газета «Харьковский еженедельник», а також почали видаватися різноманітні журнали. У Києві в 1835 році першою газетою стали “Киевские объявления”.

З днем Незалежності!

З того часу українське друкарство стало розвиватися дуже швидкими темпами. Саме друкарі в багатьох випадках були персонами, що сприяли розповсюдженню продукції, направленої на підняття патріотичного духу. Існувало багато підпільних друкарень, які видавали заборонені листівки та газети, що були спрямовані на розповсюдження ідей самостійності України. Відмічаючи тридцяту річницю Незалежності нашої країни, варто пам’ятати величезний вклад представників кожної галузі, які брали участь в процесі державотворення.

Команда компанії “ЕкоТеп” вітає всіх українців зі святом!